Опалювальний сезон 2022/2023 обіцяє бути складним, як бути готовим до труднощів?

  • Переглядів: 3011

Как подготовиться к сезону отопления

Цього року опалювальний сезон буде дуже складним, а отже до нього необхідно готуватись заздалегідь та з усією відповідальністю. Оскільки збереження енергоносіїв – це зараз найвигідніша інвестиція у Ваше майбутнє. І бездумно випускати тепло з оселі, коли кожен кіловат відіграє велике значення, погодьтеся нікому не хочеться.

Почнемо з очевидних речей – утеплення фасаду будинку, даху, підлоги та встановлення енергоефективних пластикових вікон. Це явні та прості речі, які повинен зробити кожен, щоб накопичене тепло не вилітало в атмосферу. А от як організувати правильну систему опалення – це вже питання набагато складніше. У цій статті ми допоможемо розібратися, які джерела альтернативного опалення, допоможуть ефективно обігріти оселю і розкажемо про:

Твердопаливні котли

Перше, що спадає на думку, при словах “альтернативне опалення” – це твердопаливні котли. Адже, твердопаливний котел на дровах, вугіллі – це надійний, швидкий та ефективний спосіб обігріти будинок великої площі. Сучасні котли на дровах – це надефективні пристрої, ККД, яких перевищує – 80%, мінімум тепла вилітає у димохідну трубу.

Все що потрібно для роботи твердопаливних котлів – це заготувати паливо: дрова, вугілля. А також – електроенергія, для роботи циркуляційного насоса і при наявності – автоматики. Зробити абсолютно автономним твердопаливний котел не вийде, адже при відсутності електрики циркуляційний насос перестане працювати і котел може закипіти.

Для вирішення проблеми автономності, є 2 варіанти:

  • блок безперебійного живлення з акумулятором – при вимкненні електроенергії, він дозволить насосу ще деякий час працювати і не дасть котлу закипіти, а також вся система опалення буде справно функціонувати, поки акумулятор не розрядиться. Недолік такого рішення – це те, що дійсно хороше обладнання є досить дорогим, а дешевші рішення, не є настільки надійними, щоб цілком на них покладатись і все одно потрібен нагляд;
  • акумулююча ємність – це більш надійне рішення. Акумулююча ємність (буферна ємність, теплоакумулятор) – спеціалісти у сфері опалення наполегливо рекомендують, до будь-якого пристрою опалення на твердому паливі, оскільки в парі з нею, котел реалізує весь свій потенціал – на 100%. Надлишкове тепло, яке виробляється котлом, буде зберігатися у ємності, а потім його можна буде використати пізніше, наприклад, вночі – коли Ви спите, щоб не потрібно було вставати і довантажувати дрова у котел. А при перебоях з електроенергією, котел буде нагрівати ємність, шляхом природної циркуляції води, і не закипить. 

Традиційні котли на дровах

Традиційні котли на дровах, мають вмістиму топку для завантаження палива, в таких котлах реалізовані багатоходові теплообмінники і мокрі колосники для ефективної роботи. Для горіння, такі котли необхідно завантажувати паливом кожні декілька годин, що робить Вас частково залежним від нього, оскільки постійно буде необхідність довантаження палива.

Для більш ефективного згорання палива та підвищення ККД, фахівцями у сфері опалення, було розроблено піролізні котли, в яких є камера для догорання піролізних газів, які виділяються при горінні деревини. Паливо в таких котлах згорає практично без залишку.

Традиційні котли на дровах

Котли довготривалого горіння

Щоб зменшити залежність від постійного довантаження дров, і щоб Ви не відчували себе “кочегаром”, інженери розробили котли тривалого горіння. Такі котли у формі циліндра, мають величезну камеру горіння, яка може вмістити велику кількість дров. Ці дрова будуть горіти тривалий час – 24-48 годин, а отже відпадає необхідність постійних довантажень. 

В основі роботи котла тривалого горіння використовується принцип “свічки”. Цей принцип передбачає, що паливо в ньому згорає зверху вниз, і горить тільки верхній шар дров – 12-15 см, під час цього нижній шар дров просушується і буде горіти набагато ефективніше. Спеціальний забірник поступово опускається вниз, поки не догорять всі дрова.

Котли довготривалого горіння

Пелетні котли

Твердопаливні котли на пелетах – це котли, які працюють на паливних гранулах – пелетах. Головною перевагою таких котлів, є – надзвичайно довгий час роботи.

Вони обладнані вмістимим паливним бункером, в який засипаються гранули. Потім паливо з бункера, автоматично подається у камеру горіння котла. Такі котли можуть працювати до двох тижнів на одному завантаженні, без втручання користувача, після чого вимагають очищення, і потім знову можуть працювати тривалий час. Котли на пелетах – це ідеальний вибір для тих хто хоче обігрівати оселю твердопаливним котлом, але не має достатньо часу для обслуговування традиційних котлів на дровах.

Особливістю використання таких котлів, є те, що вони потребують відносно якісних пелет для ефективної роботи. Якщо використовувати гранули низької якості, то пелетний котел. необхідно буде частіше чистити та обслуговувати. А також для подачі палива в камеру горіння, необхідне постійне електроживлення, тому він не буде працювати при перебоях зі світлом.

Пелетні котли

Каміни

Камін – це перевірений часом спосіб опалення будинку. І більшість людей, взагалі собі не можуть уявити, дім без камінної топки та вважають, що камін – це “серце” оселі. Каміни можуть бути, як основним, так і додатковим джерелом опалення. Купивши камін, Ви отримуєте, як тепло в оселі, так і естетичне задоволення та комфорт від красивого вогню.

Сучасна камінна топка – це високотехнологічний та продуманий пристрій опалення. Оскільки реалії сьогодення, диктують все більш жорсткі вимоги до ефективності та екологічності камінів на дровах. Отже, камінні топки, які зараз виготовляються, обов’язково, володіють рядом переваг:

  • забір повітря для горіння, з вулиці – повітря у камеру горіння забирається не з кімнати у якій стоїть камін, а потрапляє з вулиці по спеціальному повітропроводу. Тому такий камін, можна використовувати, без необхідності додаткової вентиляції у кімнаті, оскільки не випалює кисень у ній;
  • система вторинного допалу – також повітря, через спеціальні отвори, подається у верхню частину камери горіння, де догорають піролізні гази, які виділяються при горінні деревини. Це дає ряд переваг – повніше згорання палива і тим самим значно більша ефективність роботи каміна, а ще – менше шкідливих викидів у атмосферу;
  • система дефлекторів – спеціальні плити, які встановлюються на шляху руху димових газів, і тим самим вони більше віддають тепло;
  • система “чистого скла” – не збільшує ефективності роботи камінної топки, проте не забуваємо, що камін – це не тільки обігрів, але і прикраса будинку, тому система “чистого скла”, дозволить склу камінної топки довше залишатися чистим, без необхідності частого очищення.

Конвекційний камін

Конвекційний камін – це камінна топка, яка обігріває кімнату в якій знаходиться, конвекційним випромінюванням через скло топки, а також може обігрівати весь будинок, розвівши по ньому спеціальні канали (повітропроводи), по яких гаряче повітря буде потрапляти у кожну кімнату.

Якщо Ви прагнете повністю відмовитись від газу та електроенергії для обігріву будинку, тоді камін на дровах з конвекційним обігрівом – це Ваш вибір. Він може стати, як основним, так і додатковим джерелом обігріву. І Вам не потрібно хвилюватись, що така система замерзне чи закипить.

Камін з водяним контуром

Камінна топка з водяною сорочкою – опалювальний пристрій 2 в 1: твердопаливний котел і камін. Чудове рішення, якщо Ви хочете спостерігати за горінням живого вогню і у Вас є водяна система опалення, з використанням радіаторів або теплої підлоги, до якої можна під’єднатися для отримання максимально ефективної роботи.

Для безпечної та оптимальної роботи каміна з водяним контуром, його необхідно під’єднати до акумулюючої ємності, щоб вберегти себе від закипання теплоносія у системі.

Каміни

Електрокаміни

Електрокаміни – здебільшого використовуються, як декоративний елемент і встановлюють його у квартирах або інших приміщеннях, де неможливо реалізувати “справжній” камін на дровах. Для людей, які хочуть відчути насолоду від мерехтіння вогню у себе в оселі.

Проте деякі моделі обладнані обігрівальним елементом, невеликої потужності – 1-2 кВт. З допомогою якого можна нагріти кімнату невеликої площі.

Печі (буржуйки)

Печі, буржуйки чи євробуржуйки – активно захоплюють європейський ринок. Практичні, ефективні та багатофункціональні пристрої опалення. Печі в дечому поступаються камінам, а саме – неможливість розвести повітропроводи по всій оселі. Отже, вона буде обігрівати тільки те приміщення у якому знаходиться, але це повною мірою компенсується легким, дешевим та швидким монтажем, все, що необхідно – тільки під’єднати її до димоходу.

Також у печей ширший асортимент по функціоналу:

  • звичайні печі на дровах для обігріву;
  • печі з варильною поверхнею для приготування їжі;
  • печі з духовкою, яка працює від жару дров;
  • печі з водяною сорочкою – для роботи з системою ЦО;
  • печі на пелетах.

Печі (буржуйки)

Варильні печі

Окрім обігріву, печі з варильною поверхнею, дозволяють готувати різноманітні страви. І це – без газу та електрики. Чудовий вибір для дач, літних кухонь та приватних будинків.

Деякі моделі таких пічок можна використовувати навіть влітку, спеціальний регулятор перенаправляє все тепло на варильну поверхню, не нагріваючи при цьому корпус печі, що дозволить використовувати піч для приготування їжі, влітку, у сильну спеку.

Варильні печі

Печі з духовкою

Хочете ще більше можливостей для готування смачних страв, тоді як Вам – піч з духовкою, для роботи якої теж не потрібно ні газу, ні електрики. Запікайте смачну піцу, готуйте ароматні булочки і запіканки. Наповніть оселю ароматом домашньої випічки. 

Печі з духовкою

Печі з водяним контуром

Камін з водяною сорочкою – опалювальний пристрій 4 в 1: конвекційний та водяний обігрів, приготування їжі та насолода вогнем через оглядове скло. Чудове рішення, якщо у Вас є водяна система опалення, з використанням радіаторів або теплої підлоги, до якої можна підключитися для отримання максимально ефективної роботи.

Для безпечної та оптимальної роботи печі з водяним контуром, її необхідно під’єднати до акумулюючої ємності, щоб вберегти себе від закипання теплоносія у системі.

Пелетні печі

Печі на пелетах – володіють всіма перевагами пелетних котлів. Вони працюють на паливних гранулах, мають вмістимий бункер для палива, а отже можуть довго працювати без довантажень. Печі на пелетах під’єднуються до водяної системи опалення і завдяки вбудованій автоматиці досягають високого рівня ККД та економії палива.

Пелетні печі

Теплові насоси

Якщо Ви хочете організувати автономну систему опалення, без газу, яка не вимагає багато втручання, обслуговування та догляду. Не хочете займатися заготівлею дров або у Вас просто на це немає часу. Тоді зверніть Вашу увагу на тепловий насос. Серед яких також існують різноманітні види:

  • повітряний тепловий насос (повітря-вода);
  • геотермальний (грунт-вода);
  • гідротермальний тепловий насос (вода-вода).

Найбіль доступним з них, є – теплові насоси “повітря вода”. Тепловий насос “повітря-вода” – відбирає “приховане” тепло з атмосфери і з допомогою нього нагрівається теплоносій в системі опалення. Найбільш ефективно він працює з низькотемпературними системами, наприклад – з теплою підлогою.

Щоб краще зрозуміти принцип роботи теплового насоса, подивимось на принцип роботи холодильника, він забирає тепло з продуктів, та викидає його назовні, отже, тепловий насос – це “холодильник” навпаки – тепло з вулиці відбирається та поступає всередину оселі. Це можливе, завдяки використанню холодоагенту, який циркулює в одному з кіл теплового насоса. Він закипає при низькій температурі, потім стискається у компресорі, нагріваючись, виділяючи при цьому високу температуру і нагріваючи теплоносій у системі.

І може тепловий насос “повітря-вода” не такий ефективний, як гео- чи гідротермальний, проте він бюджетніший і легший у монтажі. При роботі він, споживаючи 1 кВт електроенергії, виділяє – до 4,5 кВт тепла, в залежності від температури повітря на дворі.

Єдиним недоліком теплового насоса “повітря-вода” – є падіння ефективності при сильному зниженні температури на вулиці. І при сильній мінусовій температурі, більше тепла генерується електричним котлом, який йде у парі з тепловим насосом, отже і зростає споживання електроенергії.

Проте, якщо взяти дані по середній температурі у нашому регіоні за 2021 рік, а саме: за грудень: -0,6 °С, за січень: 0,7 °С і за лютий: 0,4 °С. Отже, тепловий насос буде практично завжди працювати з хорошою продуктивністю.

 

Теплові насоси

 

Кондиціонери

Кондиціонер – більше сприймається всіма, як пристрій для отримання прохолоди літом. Проте він також непогано справляється і з обігрівом кімнати.

Працює за тим же принципом, що і тепловий насос, проте за схемою “повітря-повітря”. І з трохи меншою ефективністю – до 3,5 кВт тепла, за 1 кВт електроенергії в залежності від температури на вулиці.

Крім того, встановивши кондиціонер, Ви отримуєте:

  • прохолоду літом;
  • тепло взимку;
  • очищення повітря від бактерій та алергенів.

Електрична тепла підлога

Електрична тепла підлога – це ефективний та швидкий спосіб досягнути потрібної температури у приміщенні. Тепла пдлога на електриці, може слугувати, як основним, так і додатковим джерелом обігріву, не тільки маленьких кімнат, але й великих залів та віталень, площею – понад 20 м2. Особливо чудово підходить для ванних кімнат, нею можна користуватися навіть у не опалювальний сезон, щоб плитка у ванній була теплою і щоб Вам було комфортно ходити по ній босиси ногами.

Електричні гріючі кабелі, в залежності від потужності та типу ізоляції, можуть встановлюватися під ламінат, паркет, ковролін, керамічну плитку або монтуватися у стяжку. Також електричні гріючі кабелі, виготовляють у вигляді матів. Вони укладаються на бетонну основу, прямо в плитковий клей, та можуть бути встановлені навіть на стіні. Зручні тим, що вже прикріплені до монтажної сітки з сталим кроком – дуже швидко та легко монтуються.

Сучасні кабелі електричної теплої підлоги, виготовлені у двожильному виконанні, такий варіант є більш ефективним та потужним, швидше та простіше монтується. Мають захисний екран – обмотку із суцільного алюмінію, яка стримує електромагнітне випромінювання, та робить кабель абсолютно безпечним, не висушує повітря, тому не представляє небезпеки для тих хто страждає від астми та алергії.

Тепла підлога на електриці – встановлюється в парі з терморегулятором, що робить її досить економною, тому що буде сама вимикатись при досягненні необхідної температури.

Рекуператори

Отже, Ви обігріли оселю і тепер у Вас тепло. Але повітря висушене і важко дихати? Що ж робити? Відкривати вікна і провітрювати, випускаючи дорогоцінне тепло? Ні – це не варіант! На допомогу прийдуть – рекуператори.

Побутовий рекуператор – проходить крізь стіну на вулицю. Всередині рекуператора є вбудований мідний теплообмінник. Через теплообмінник проходить холодне повітря з вулиці, нагрівається завдяки теплому повітрі, яке надходить з приміщення, і в результаті в кімнату потрапляє нагріте, свіже повітря з вулиці.

Такий спосіб провітрювання є найбільш ефективним та найменш теплозатратним. Крім того, мідь, з якого виготовлений теплообмінник, має антибактеріальні властивості, тому повітря, яке надходить у кімнату, ще й очищується від мікроорганізмів.

Рекуператор особливо буде корисним, якщо у Вас в домі є піч, чи камін у якому відсутній забір повітря з вулиці і все повітря для горіння, потрапляє у топку з кімнати, і при доброму утепленні та герметичних вікнах, свіжому повітрю буде нікуди потрапляти у кімнату.

Рекуператори

 

Висновок

Отже, наскільки ми бачимо, джерел для альтернативного опалення, є напрочуд багато. Підібрати найоптимальніший спосіб, допоможуть Вам наші кваліфіковані менеджери, а встановлять Вам все з вище перерахованого, наші монтажні бригади, які спеціалізуються як по водяних системах опалення, так і по монтажу камінних топок та печей, а також димоходів із нержавіючої сталі та кераміки.

 

Звертайтесь до наших менеджерів, які нададуть Вам професійну консультацію та допоможуть підібрати товар, зробити замовлення або замовити монтаж:

КОНТАКТИ

А також підписуйтесь на нас у соц. мережах: